Mycie kostki brukowej

Betonowa kostka brukowa jest najczęściej używanym materiałem budulcowym podczas realizacji inwestycji otoczenia budynków. Z uwagi na przeznaczenie tych powierzchni, regularnie dochodzi do powstawania zabrudzeń. Zabrudzenia te są tym bardziej kłopotliwe, że beton, nawet ten o podwyższonych parametrach, stanowi materiał o wysokiej porowatości, a tym samym chłonności. Dlatego też usuwaniem zabrudzeń typu ślady opon, plamy olejowe, zaplamienia żywiczne, wykwity mineralne czy zazielenienia, powinien zająć się specjalista.

Mycie kostki brukowej
Efekt czyszczenia bruku

Co czyścimy?

Parkingi, podjazdy, chodniki, deptaki, trotuary, ale również obejście naszego domu, ogrodu i firmy, bardzo często wykonane jest z betonowej kostki brukowej, granitowej kostki brukowej lub płyt betonowych. Niezależnie od pełnionej funkcji, pochodzenia zabrudzeń oraz rodzaju materiału i wykończenia okładzin, dostarczamy kompleksowych usług w zakresie usuwania zabrudzeń i konserwacji powierzchni.

Nasza rada

W okresie zimowym zadbaj o usuwanie z powierzchni kostki zabrudzonego śniegu. W tym czasie do roztapiania śniegu stosuje się sól z zawartością innych związków. Mogą one mieć negatywny wpływ na powierzchnię kostki brukowej.

Kostka brukowa przed umyciem
Kostka brukowa po czyszczeniu

Jak czyścimy?

Prace zaczynamy od wykonania zabezpieczeń BHP i przyległych powierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa otaczającej nas roślinności. Kolejnym etapem jest usunięcie nagromadzonego materiału luźnego. Na sektor powierzchni zostaje podany wcześniej zdefiniowany preparat zadaniowy, dobrany na podstawie rodzaju zabrudzeń oraz efektywności działania. Kolejna faza to chemiczne rozpuszczanie zabrudzeń wspomagane działaniem mechanicznym. Następnie przystępujemy do usuwania zabrudzeń przy pomocy urządzeń wysokociśnieniowych, gorąco-wodnych w procesie czyszczenia hydrodynamicznego. Do tego zadania wykorzystujemy osprzęt niwelujący efekt rozbryzgu zanieczyszczeń oraz zapewniający odprowadzenie rozpuszczonych/wypłukanych zabrudzeń do bezpiecznego zrzutu. Głowice czyszczące, głowice czyszczące z odprowadzeniem, odkurzacze przemysłowe oraz szorowarki stanowią sedno efektywnego, bezpiecznego działania. Po zakończeniu procesu czyszczenia hydrodynamicznego, jeśli sytuacja tego wymaga, fuga kostki brukowej uzupełniana jest piaskiem płukanym przesianym. Następnie na wyczyszczoną powierzchnie dozowany zostaje środek konserwujący. W zależności od rodzaju zabrudzeń oraz życzeń Klienta, stosujemy preparaty biobójcze (ograniczające porost mikroorganizmów) lub/i impregnaty ograniczające chłonność powierzchni przy jednoczesnym podniesieniu estetyki. Impregnaty hydrofobowe, oleofobowe lub koloryzujące w połączeniu z procesem nasączania powierzchni środkami biobójczymi, gwarantują dobre zabezpieczenie powierzchni na długie lata. Konserwacja impregnatami ma nie tylko podnieść estetykę powierzchni ale przede wszystkim wzmocnić/naprawić lico kostki brukowej. Tak wyczyszczona i zakonserwowana powierzchnia jest odporniejsza na zabrudzenia i dobrze przygotowana na codzienne obciążenia. W przypadkach kiedy stopień zaawansowania korozji powierzchni jest bardzo zaawansowany, a doprowadzenie jej do stanu właściwego wygląda na niemożliwe, wdrażamy malowanie. Na wcześniej wyczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnie nakładana jest natryskowo farba lub impregnat barwiący do kostki brukowej. Preparaty silnie wiążąc się z podłożem zapewniają doskonałą hydrofobowość powierzchni, odporność na ścieranie oraz blaknięcie. Zawarte w farbie związki przeciwdziałają porastaniu powierzchni przez glony, porosty, mikroorganizmy. Jest to świetna alternatywa dla wymiany zainstalowanej kostki.

Park maszyn i urządzeń

  • wysokowydajne, gorącowodne urządzenie hydrodynamiczne,
  • akcesoria ochrony indywidualnej, w tym dróg oddechowych,
  • opryskiwacze akumulatorowe niskociśnieniowe,
  • szorowarka dyskowa oraz walcowa, odkurzacz przemysłowy,
  • oczyszczacze powierzchni płaskich FR i FRV,
  • agregat malarski.
Nasza rada

Zadbaj o właściwe odprowadzenie wody deszczowej z powierzchni kostki brukowej. Nie pozostawiaj na długi czas na powierzchni bruku przedmiotów mogących pozostawić trwałe ślady z rdzy, są one trudne do usunięcia. Nie próbuj usuwać mechanicznie nalotów mineralnych, głównie wapiennych – powinny być usuwane odpowiednio dobranymi preparatami o niskim pH. Działania mechaniczne mogą jedynie zaszkodzić.

Czego potrzebujemy?

Ze strony Klienta oczekujemy:

  • współpracy w zakresie określenia jego potrzeb i wymagań,
  • umożliwienia wykonania pomiarów i prób na obiekcie,
  • usunięcia przedmiotów wrażliwych ze strefy wykonywania zadania,
  • usunięcia przedmiotów utrudniających dostęp do powierzchni czyszczonej lub zlecenie takich prac,
  • umożliwienia parkowania na czas prac w obrębie budynku,
  • dostępu do zasilania wodą bieżącą (kran techniczny),
  • dostępu do zasilania prądem (230V),
  • wskazania i zabezpieczenia miejsca lub zbiornika zrzutu zanieczyszczeń ciekłych i stałych,
  • mile widziane zaufanie i cierpliwość Zlecającego.
Nasza rada

W okresie zimowym zadbaj o usuwanie z powierzchni kostki zabrudzonego śniegu. W tym czasie do roztapiania śniegu stosuje się sól z zawartością innych związków. Mogą one mieć negatywny wpływ na powierzchnię kostki brukowej.

Czas oczekiwania na realizację

Zlecenia staramy się wykonywać bezzwłocznie. Z uwagi na charakter usługi, niezbędne są odpowiednie warunki pogodowe. Usługa czyszczenia, konserwacji bruku, realizowana jest w czasie od 3 do 8 dni od momentu zaakceptowania warunków przez Klienta.

Czas trwania prac

O czasie, jaki niezbędny jest do wykonania usługi, decyduje wiele czynników. Rodzaj i wielkość powierzchni, skala i rodzaj zabrudzeń to główne z nich. Realizacja zadania czyszczenia i konserwacji bruku na działce średniej wielkości domu jednorodzinnego, najczęściej zamyka się w ciągu jednego dnia roboczego, 4 – 7 godzin pracy.